Olumlu Ebeveynlik Nereden Başlamalı?

Olumlu ebeveynlik, her ne kadar ebeveynler için yeni bir kavram olsa da çocuğunuzu başarılı bir şekilde teşvik etmek ve onunla sevgi dolu ve yapıcı bir ilişki kurabilmek için etkili bir yöntemdir.

Olumlu Ebeveynlik Nedir?

Olumlu ebeveynlik, çocuğunuzu her daim desteklemek, teşvik etmek ve onunla açık ve yakın bir ilişki, iletişim kurmak şeklinde özetlenebilir. Olumlu ebeveynlik çocuğunuza ilham vermek, destek olmak ve rehberlik yapmak özelliklerini içerisinde barındırır.

Olumlu ebeveynlik her şeye "evet" demek veya hiç kural koymamak anlamlarını taşımaz. Olumlu ebeveyn olmak ile otoriter ebeveyn olmak arasında inci bir çizgi bulunmaktadır. Sıcak, açık ve olumlu bir ilişki kurarken çocuğunuz sizi kesinlikle bir otorite figürü olarak algılamalıdır. Eğer çocuğunuz size güvenebileceğini hissederse, size karşı daha açık olup, koyduğunuz kuralları takip etme konusunda da daha hevesli olacaktır.

Nasıl Olumlu Ebeveynlik Yapabilirim?

Öncelikle onu dinlemekle başlayın. Olumlu ebeveynliğin en önemli kısmı çocuğunuzla sağlıklı bir ilişki kurmaktan geçer ve bunu ancak olayları onun gözünden görmeye çalışarak yapabilirsiniz.

Eğer onu dinler ve fikirlerini göz önüne alırsanız, ilişkiniz onu disipline etmeye çalışan ebeveyn-çocuk ilişkisinden ziyade, birlikte bir şeylerin parçası olduğunuz bir ebeveyn-çocuk ilişkisine dönüşecektir. Çocuğunuzla oyunlar oynayın, konuşun ve en önemlisi kaliteli zaman geçirmeye çalışın. Çocuğunuz sizinle hayallerini, umutlarını, korkularını, üzüntülerini ve diğer tüm duygularını paylaşmak istediğinde orada olun ve onu dinleyin. İstisnasız her konuyu sizinle konuşabileceğine, paylaşabileceğine dair onu yüreklendirin.

Bu aşamada ses tonunuz hayati önem taşımaktadır. Her ne koşulda olursa olsun ona bağırmayın. Bağırmak, onun sözünüzü dinlemesini ve isteklerinize saygı duymasını sağlamayacak; aksine korku refleksi geliştirerek başka şeyler düşünmeye başlayıp sizi duymasına engel olacaktır.

Olumlu ebeveynliğin belkide en önemli kısmı çocuğunuzu açık, sonsuz ve karşılıksız olarak sevmekten geçer. Her ne olursa olsun ona karşı davranışlarınızı olumsuz yönde değiştirmeyin ve ona karşı hislerinizden asla vazgeçmeyin. Olumlu ve mutlu bir çocuğu, mutlu ve istikrarlı bir yetişkine dönüştürebilmenin anahtarı burada gizlidir.

Tüm bunlara ek olarak, çevrenizdeki insanlarla da olumlu ilişkiler kurun. Unutmayın ki, çocuğunuz hep sizi izler ve davranışlarınızı örnek alır.

Olumlu ebeveynlik çerçevesinde yetiştirilen çocukların okulda derslerinde daha başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Derslerinde iyi notlar aldıklarında elbette onları tebrik etmek ve kutlamak son derece doğaldır. Fakat iyi notlar getirmediklerinde onları disipline etmeye çalışmayın. Bunun yerine notları yükselene kadar onlarla birlikte ders çalışıp onlara her zaman destek olun.

Küçük değişiklikler büyük sonuçlar doğuracaktır. Daha çok gülümseyin, daha yumuşak bir ses tonu ile konuşun ve daha sabırlı davranmaya çalışın. Kısa süre içerisinde o da, daha olumlu ve iyimser bir çocuk olacaktır.

Olumlu Ebeveynliğin Avantajları

Çocuğunuza olumlu davrandıkça o da zamanla bu davranışınızı kopyalayacaktır. Ona, diğer insanlara saygılı olmayı ve kendisine nasıl davranılmasını istiyorsa başkalarına da o şekilde davranmasını öğretin. Bu sayede zaman içerisinde o da sorunları çözmenin doğru yolunun karamsarlık ve şiddet olmadığını öğrenecektir.

Ebeveynleriyle olumlu ilişki içerisinde olan çocuklar genellikle ebeveynlerinin sözünden çıkmaz ve derslerinde daha başarılı olurlar. Hatta içki, sigara gibi kötü alışkanlıklar edinmeleri çok daha düşük bir ihtimaldir.

Olumlu ebeveynlik ile büyütülen çocuklar, yetişkin olduklarında daha mutlu, dengeli ve özgüvenli bireyler olurlar. En önemlisi, onlar da kendi çocuklarını yine olumlu ebeveynlik ile yetiştireceklerinden olumlu duygular toplum sathında yaygınlaşacaktır.

#ebeveynlik #çocukyetiştirme #olumluebeveynlik

Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
Follow Us